Éjjel - nappal hívható segélykérő telefonszám ‌ 
‌+36 30 882-4008 / +36 30 337 3470

Mi a gyermekbántalmazás?

Gyermekbántalmazásról akkor beszélünk, amikor egy felnőtt vagy egy másik gyermek szándékosan bántja a gyermeket – ez lehet egy bizonyos időszakon át tartó, de egyszeri cselekmény is. Lehet fizikai, szexuális vagy érzelmi, és történhet személyesen vagy online. Ez lehet a szeretet, a törődés és a figyelem hiánya is – ez az elhanyagolás.


Gyermekbántalmazásról akkor beszélünk, ha valaki egy gyermekről gondoskodik, és megsérti a gyermek érzéseit vagy testét. Bármely családban előfordulhat fiúkkal vagy lányokkal. A bántottnál az érzések (vagy érzelmi traumák) gyakran azután is fennállnak, hogy a sérült test meggyógyult. A bántalmazás veszélyeinek ismerete és a teendő, ha úgy gondolja, hogy ez kulcsfontosságú minden gyermek biztonságának megőrzéséhez.

Melyek a gyermekbántalmazás típusai?



Fizikai bántalmazásról

akkor beszélünk, ha a gyermek testét megsértik. Kézzel vagy tárggyal, például övvel való erős ütés zúzódásokat vagy vágásokat, és fájdalmat okozhat. A remegés, lökdösődés, fulladás, ütés, fájdalmas megragadás és rúgás is lehet fizikai bántalmazás.

Érzelmi bántalmazás

(vagy pszichológiai bántalmazás) akkor következik be, amikor a gyermekről gondoskodó felnőttek elítélnek, megfenyegetnek, lebeszélnek vagy elutasítanak gyerekeket vagy tinédzsereket, visszatartva a szeretetet, így a gyermek rosszul, vagy értéktelennek érzi magát.

Az elhanyagolás

az, amikor egy felnőtt nem teszi meg azt, ami a gyermek gondozásához szükséges. Ez azt jelenti, hogy nem adunk eleget a gyermeknek: 
‌- élelmiszer, lakás vagy ruházat 
‌- egészségügyi ellátás 
‌- felügyelet figyelem (úgynevezett érzelmi elhanyagolás, amikor a gyermeket figyelmen kívül hagyják)
‌- oktatás/iskola

A szexuális zaklatás

A szexuális zaklatás szexuális érintkezés (például szexuális aktus) vagy nem érintkező szexuális tevékenység (például szexuális fényképek készítése vagy megosztása, szexuális beszéd): 
‌- egy felnőtt és egy 18 évnél fiatalabb 
‌- egy idősebb gyermek vagy tizenéves és egy sokkal fiatalabb gyermek 
‌- egy személy, akinek hatalma van a másik felett, életkorától függetlenül 
‌A szexuális zaklatás legtöbb esetben olyan közeli, megbízható felnőttet vagy családtagot érint, aki visszaél a gyermek bizalmával. Gyakran nyomást gyakorolnak rá vagy rábeszélik a gyermeket a tevékenységre, ajándékokat ajánlanak fel, vagy arra kérik, hogy tartson titkot, nem pedig fizikailag rákényszerítik rá.

A kábítószerrel való visszaélés

amikor a felnőttek kábítószert vagy túl sok alkoholt fogyasztanak, veszélybe sodorhatja a gyermeket. Előfordulhat, hogy a felnőttek elhanyagolják, fizikailag, szexuálisan vagy érzelmileg megsértik a gyermeket. Amikor a felnőttek kábítószert vagy túlzott alkoholt fogyasztanak egy gyermek körül, sok állami törvény szerint ez gyermekbántalmazás, még akkor is, ha senki nem hanyagolta el vagy nem bántotta fizikailag a gyermeket. Egyes államokban gyermekbántalmazásról van szó, ha: 
‌- a felnőttek hagyják, hogy gyermeke alkoholt igyon vagy illegális kábítószert szedjen 
‌- felnőttek illegális kábítószert készítenek, szednek vagy árulnak gyermek jelenlétében 
‌- egy nő illegális drogokat fogyaszt terhessége alatt

Ki okozza a gyermekbántalmazást?

Nincs egyfajta ember, aki gyermekbántalmazást okoz. A gyermek legtöbbször jól ismeri a bántalmazót. Néha a gyermekeket bántalmazó embereket gyermekkorukban bántalmazták. Néha a gyermekeket bántalmazó emberek bizonyos jeleket mutathatnak. 
‌Például a gyermekeiket bántalmazó szülők: 
‌- Mindig negatívan beszél a gyermekről, vagy értéktelennek nevezi a gyermeket. -
‌- Próbálja távol tartani a gyermeket másoktól. -  
‌- Nehezen beszél gyermekeik sérüléseiről vagy viselkedési problémáiról. - 
‌- Kevés aggodalmat vagy ragaszkodást mutat a gyermek iránt. -



Mik a gyermekbántalmazás jelei?

A gyerekek és a tizenévesek gyakran nehezen tudnak beszélni a bántalmazásról. Tehát a gyermekbántalmazás jeleinek ismerete segíthet. ‌A bántalmazott gyerekek: gyakori zúzódásai vannak, különösen olyan helyeken, ahol általában nem kapnak zúzódásokat a játéktól - olyan történetet találnak ki (vagy folyamatosan változó történeteket) a sérülésekre, amelyeknek nincs értelme. - nem akar hazamenni - kerüli a bántalmazóval való együttlétet - kerüli a másokkal való együttlétet - érzelmi trauma jeleit mutatják, például félelmet, haragot vagy másokkal kapcsolatos problémákat. - szomorú vagy depressziós - zaklat másokat - bántják magukat pl.: vágás - rémálmai vagy alvászavarai vannak - nehezen figyel a tanórákon, vagy hiperaktív - kábítószert használ vagy alkoholt fogyaszt ‌ ‌Azok a gyerekek, akik bántalmazást látnak (de nem maguk az áldozatok), vagy erőszakot látnak az őket gondozó felnőttek között, néha hasonló jeleket mutatnak. Ezek a jelek nem mindig utalnak visszaélésre. Azok a gyerekek, akik stresszes időket élnek át – például szüleik elválása, egy költözés vagy egy szeretett személy halála – szintén szomorúak, dühösek vagy visszahúzódóak lehetnek. De ha fizikai jelek (például zúzódások) viselkedési problémákkal együtt fordulnak elő, az a visszaélés erősebb jele.


Mit tegyek, ha gyermekbántalmazásra gyanakszom?

Ha úgy gondolja, hogy egy gyermeket bántalmaznak, vagy ha egy gyermek bántalmazásról beszél, lépjen kapcsolatba a helyi családsegítővel - gyámhatósággal.‌‌ 
‌‌Felveheti a kapcsolatot a Zeley Gyermek és Ifjúság Készenléti Szolgálat Alapítvánnyal is a‌z éjjel - nappal hívható segélykérő telefonszámon: ‌ ‌+36 30 882-4008 / +36 30 337 3470. ‌Lehet, hogy nem biztos a bántalmazásban, de az aggodalom elég. A hatóságok megvizsgálják a dolgokat, és kiderítik, történik-e visszaélés. Soha ne fenyegessen senkit, és ne vegye a saját kezébe a törvényt. Hagyja, hogy a jogrendszer tegye a dolgát.


Mit kell még tudni? 
‌Nem minden gyermekbántalmazás gyanúja bizonyul igaznak. De mindegyik komoly figyelmet és gyors cselekvést igényel. A korai bántalmazás azonosítása és megszüntetése, a korai orvosi ellátás, terápia és tanácsadás segítheti a gyermekek és családok gyógyulását. Tehát ha visszaélésre gyanakszik, szóljon. Ha egy gyerek bántalmazásról beszél, vegye komolyan. 
‌Minden gyermek megérdemli, hogy meghallgassák, megvédjék és segítsék.


Ha tanácsra,segítségre van szüksége,keressen minket bizalommal, amiben tudunk segítünk! 
‌Ajánljuk figyelmükbe a következő hatóságokat,illetve egészségügyi feladatot ellátó szerveket:
‌- Koraszülött: Peter Cherny Alapítvány (06 1 323 3001) 
‌- Szent Márton Gyermekmentő szolgálat (06 1 210 7717) 
‌- Országos Mentőszolgálat (104) 
‌- Országos Rendőrfőkapitányság (112,107, 06 1 443 5500) 
‌- Területileg illetékes gyámhatóságok és gyermekjóléti szolgálatok 
‌- Krízisközpontok (06 80 205 520) 
‌Merjen segítséget kérni!